Ihlamur Ağacı

Konu İçeriği

Ihlamur ağacı Dünya genelinde oldukça yaygın olan bir ağaçtır. Ihlamur ağacı parklarda bahçelerde, yol kenarlarında ve hatta kırlarda bulunan yüksek boylu (en fazla 30-35m) ve hızlı büyüyen bir ağaçtır. Bilimsel adı Tilia vulgaris olan Ihlamur ağacı, kuzey yarımküreden gelen Malvaceae takımı olan Tiliaceae familyasına aittir.

Ihlamur ağacı uzun ömürlü bir bitkidir, genellikle 200 yıldan fazla yaşar ve tam vejetatif gelişme halinde boyu 30 metreye kadar ulaşabilir. Yerde sıkıca tutan sağlam bir kök sistemine sahiptir. Uzunlamasına birkaç damarı olan uzun, dik gri bir gövdesi vardır. Genellikle kubbeli taç, kalın, çok dekoratif yapraklarla kaplı çok sayıda daldan oluşur. Kokulu ve açık sarı renkli çiçekleri vardır ve çok küçüktürler. Çiçekler, 4’ten 15’e kadar gruplandırılmış, uzun saplarla taşınan asılı salkımlarda ortaya doğru ayrılarak bir çeşit kanat oluşturmaktadır, bu da meyve salkımlarının dağılmasını ve yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Ağaç türleri ve bakımı hakkında daha fazla bilgi almak için Ağaç Türleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ihlamur Ağacı Bakımı

Ihlamur ağacı bakımı kolay bir ağaçtır. Aşağıda verilen bilgiler doğrultusunda ilerlerseniz sağlıklı bir ağacınız olur.

Toprak

Ihlamur, kireçtaşı, killi toprak, taşlı toprak ve hatta humus gibi farklı toprak türlerinde yetiştirilebilir. Toprağın pH’ı nötr veya alkali olabilir, ancak iyi drene edilmesi zorunludur.

Ihlamur ağacının çiçekleri ve yaprakları

Yer

Ihlamur ağacını ya tam güneşte ya da kısmen güneşli yerlere ekebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus var bu ağaç sadece açık havada yetiştirilmelidir. Çünkü bu bitki fazlasıyla büyüyor ve bu da iç mekan ekimini imkansız hale getiriyor.

Sulama

Ihlamur ağacı özellikle ilk yıllarda yaz aylarında bol sulanmalıdır. Sonraki yıllarda, sadece toprak kuruduğunda sulamanız yeterli olacaktır.

Gübreleme

Bitkinin büyümesini teşvik etmek için her yıl ilkbaharda biraz gübre verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Areka Palmiyesi Bakımı

Budama

Ihlamur ağacını belirli bir şekle sokmak veya hasarlı, kırılmış dalları çıkarmak için budayabilirsiniz. Budama, erken kış, ilkbahar ve hatta yaz gibi yılın çeşitli zamanlarında yapılabilir.

Ihlamur Ağacının Özellikleri

Ihlamur ağacının çiçeklerinin ve yapraklarının özünden bir çok ürün elde edilebilir.

Ihlamur ağaçları güzelliklerinin yanı sıra çok yönlü ağaçlar olarak kabul edilir.

  • Ihlamur ağacı, fazla direnç göstermediği için ağırlıklı olarak ahşabı için, özellikle oymalarda kullanılan bir ağaç türüdür.
  • Ihlamur, özellikle teraslarda ve yaz aylarında sağladığı gölge nedeniyle çok değerlidir.
  • Ihlamur ağacından elde edilen çay ile daha kolay uykuya dalmayı sağlar. Çiçeklerinin sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı, sakinleştirici ve spazm önleyici özellikleri vardır.
  • Ayrıca ıhlamur kaynatma, alınan şiddetli bir darbenin ağrısını ve şişmesini azaltmak için faydalı olacaktır. Ayrıca ciltteki kirleri gidermek, ağrıyan cildi ve çeşitli sivilceleri gidermek için de kullanılacaktır.
  • Çok sıcakken çiçeklerden akan özsu, arındırıcı özelliklere sahiptir ancak esas olarak tüm yanıklarda yumuşatıcı olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir